Jak szyjemy garnitur?

Garnitur to naszym zdaniem pozycja obowiązkowa, w każdej damskiej garderobie.
Dawniej kobiety noszące garnitury uważane były za ekscentryczki i skandalistki. Obecnie tego typu ubiór nie wzbudza już tyle emocji. Stał się oznaką elegancji i profesjonalizmu. Niegdyś zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn, dzisiaj osiąga swój szczyt popularności właśnie wśród nas – kobiet.

Odpowiednio zaprojektowany i dobrze skrojony garnitur, to ważny krok w stronę poczucia własnej wartości i pewności siebie, nawet w trudnych sytuacjach.

Czy zastanawiałyście się, jak wygląda proces realizacji damskiego garnituru w naszym studio ?

Oto pięcio-stopnie wtajemniczenie:

I etap
– wybór fasonu.

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z klientką, jesteśmy w stanie określić jaki krój i rodzaj garnituru będzie odpowiedni do danej sylwetki oraz wykonywanych aktywności. Szczegółowo badamy preferencje naszych klientek stawiając przede wszystkim na komfort i użyteczność.
Taka wiedza jest niezbędna do kolejnych etapów projektowych i  realizacyjnych.


II etap – dobór tkaniny

Z naszą wiedzą i doświadczeniem, uwzględniając potrzeby klientki dobieramy odpowiednią tkaninę. Choć to nie prosty wybór, zawsze służymy pomocą i wiedzą techniczną na temat materiałów tekstylnych. Pod uwagę bierzemy właściwości tkanin takie jak: skład surowcowy, gramatura, podatność na uszkodzenia mechaniczne, gniecenie, higroskopijność lub pilingowanie.

Równie ważnym aspektem w całym procesie jest zaspokojenie potrzeb estetycznych. Z naszą wiedzą o trendach i doświadczeniem staramy się wspierać nasze klientki doradztwem z zakresu stylizacji i kultury dress codu. Dobieramy kolory i wzory tkaniny, pasujące do urody jednocześnie mając na uwadze przeznaczenie modelu oraz porę roku.

III etap
– dobór dodatków Wybór tkaniny to nie wszystko. Następny etap to dobór dodatków. To one nadają projektom odpowiedniego charakteru oraz zapewniają unikatowość realizowanego modelu. Do tkaniny zasadniczej dobieramy: podszewkę, lamówki, wypustki, a także rodzaj zapinania tj. guzki, paski, zatrzaski, w zależności od wybranego fasonu garnituru. Często to właśnie te detale dopełniają projekt i są elementem dekoracyjnym całego looku.

IV etap – zbieranie miary.

To najważniejszy element całego procesu. Prawidłowe zebranie miary pozwala na skrojenie modelu, który spełni wszelkie oczekiwania. Podkreśli wszelki atuty sylwetki oraz zniweluje ewentualne jej mankamenty. 

V etap – przymiarka


W naszym studio wykształciliśmy system MTM (made to measure), który wymaga tylko jednej przymiarki.
Z uwagi na zindywidualizowany charakter naszej usługi, nie wykonujemy wykrojów papierowych, lecz sporządzamy konstrukcje bezpośrednio na tkaninie. Jest to jednocześnie najstarszy, ale i przy wprawionej ręce mistrza krawieckiego najdokładniejszy system. Wiedza i doświadczenie naszych fachowców pozwala na taki rodzaj pracy. W ostatnim etapie ubiór dopasowywany jest do sylwetki. To już ostatni moment na wprowadzanie zmian i ewentualnych poprawek. Warto dobrze się do niego przygotować, zakładając odpowiednią bieliznę oraz obuwie.

Czas realizacji garnituru w naszym studio to ok. 4 tygodnie.

Ciekawostka:

Szycie garnituru to bardzo mozolny proces wymagający ogromnej precyzji na każdym etapie jego realizacji. Materiał z jakiego powstaje garnitur potrzeba wziąć do ręki ponad 200 razy. (!) Każdy najmniejszy element: kołnierz, wyłogi, kieszenie, rękawy, mankiety, podszewka, lamówki, wypustki, guziki, odszycia itd. gdybyśmy chcieli to wszystko rozłożyć, mamy przed sobą ponad 200 elementów składowych samej tylko marynarki.